Kad pārstīgot tenisa raketi?

Gan spēlējot, gan nespēlējot stīgas nolietojas – zaudē savu elastību un spriegumu, kas ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt tavu spēli. Noskaidrosim, kāpēc un kad vajadzētu pārstīgot tenisa raketi.

Kādēļ nepieciešams pārstīgot tenisa raketi?

Tenisa raketes stīgas sāk zaudēt savu spriegumu uzreiz pēc tam, kad tiek uzliktas. Pirmajās 24 stundās pēc stīgu uzlikšanas, tās zaudē aptuveni 10% sava sprieguma, tam turpinoties katru reizi, kad izej laukumā. Nepareizākais, ko tenisists var darīt – sākt pieskaņot savu spēles tehniku, lai kompensētu raketes stīgu sprieguma trūkumu. Tā kā stīgu spriegumam ir liela ietekme uz tava sitiena spēku, ir vērts regulāri nomainīt stīgas, lai tās neietekmētu tavu veikumu.

Pastāv uzskats, ka stīgas raketei gada laikā jāmaina tik bieži, cik reizes nedēļā tu spēlē tenisu. Ja spēlē divas reizes nedēļā, tad raketei jāmaina stīgas divas reizes gadā. Šis ieteikums noderēs tiem, kas tenisu spēlē tikai savam priekam. Profesionāliem spēlētājiem tas visdrīzāk nederēs. Ja tikai tagad esi uzsācis apgūt tenisu, var likties sarežģīti saprast, kad būtu jāmaina stīgas. Godīgi sakot, tam arī nav īpaši lielas nozīmes, jo iesākumā galvenais ir iemācīties pamatus.

Faktori, kas liecina par nepieciešamu stīgu maiņu.

Kontroles zudums: stīgām nolietojoties un zūdot spriegumam, paliek grūtāk kontrolēt bumbiņu. To varbūt uzreiz nepamanīsi, bet, ja ievēro, ka sitiens vairs nav tik precīzs, pieļauj vairāk kļūdu, tad varētu būt laiks pārstīgošanai.

Grūtības iegriezt bumbiņu: stīgām zaudējot savu spriegumu, bumbiņai būs nepieciešama par sekundi ilgāka saskare ar raketi, kas var negatīvi ietekmēt trajektoriju. Šādā gadījumā spēlētājs var just, ka ir grūtāk iegriezt bumbiņu.

Skaņas maiņa: kad stīgas ir jaunas, tās ir arī elastīgākas, t.i., tās ātrāk atgūst savu iepriekšējo stāvokli pēc sitiena. Laika gaitā stīgas zaudēs savu elastību un spriegumu, līdz ar to skaņa kļūs dobjāka. Šis ir piemērots brīdis pārstīgošanai.

Ieteikumi:

  1. Ja rakete nav lietota vairāk par 4-5 mēnešiem, tad iesakām raketi pārstīgot, jo tās nolietojas arī stāvot un nespēlējot.
  2. Tenisa stīgas ļoti ietekmē arī temperatūra (aukstums un karstums), tāpēc ieteicams neatstāt raketi ziemā un vasarā uz ilgu laiku mašīnā.
  3. Lai stīgas labāk aizsargātu no temperatūras maiņām, labāk tās turēt speciālās somās ar folija kabatām.
  4. Lielākā kļūda ir tā, ka cilvēki maina stīgas tikai tad, kad tās jau saplīsušas. Tas nav pareizi, jo tas nozīmē, ka jau kādu laiku ir spēlēts ar stīgām, kas vairs nepilda nekādas funkcijas un nerada nekādu efektu raketei.